Szkoła Podstawowa im. Ojca Św. Jana Pawła II w Gorzycach - www.zsgorzyce.cba.pl
Nawigacja
Strona Główna
Download
FAQ
Forum
Linki
Szukaj
Facebook

SZKOŁA
Galeria
Historia
Hymn Szkoły
Kadra
Samorząd Uczniowski

NAUCZYCIEL
Awans zawodowy
Karta Nauczyciela
Zgłoś problem

UCZEŃ
Dzwonki
Kalendarz imprez
Kalendarz roku szkolnego

RODZIC
Spotkania, wywiadówki
Dziecko w sieci
Anonimowa skrzynka na sygnały
KLAUZULA INFORMACYJNA
Ostatnie Artykuły
Sprawozdania finansowe
Harmonogram Ferii Zi...
Wydarzenia
PonWtoŚrCzwPiSoNie
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30
Historia

   Źródła do poznania historii szkoły elementarnej w Gorzycach są niekompletne i w dużej mierze fragmentaryczne. Zapewne uległy zniszczeniu podczas wojen światowych. Data powstania szkoły nie jest znana. Możemy przypuszczać, że powstała ona w ostatnim dziesięcioleciu XIX wieku. Fakt ten potwierdzają najstarsi mieszkańcy Gorzyc. Pod koniec XIX wieku i na początku XX uczniowie we wsi uczyli się po domach z powodu braku budynku szkolnego.    Szkołę wybudowano przed wybuchem I wojny światowej. Był to budynek murowany, parterowy, składający się z dwu izb lekcyjnych i mieszkania przeznaczonego dla kierownika szkoły. W pierwszych dniach II wojny światowej budynek został częściowo zburzony, a następnie zdewastowany przez miejscową ludność. Po kilkunastu latach na miejscu szkoły wybudowano budynki Spółdzielnie Ogrodniczej.
   Bardzo mało wiadomo na temat tajnego nauczania podczas II wojny światowej we wsi Gorzyce. Z pracy Leona Trybalskiego "Z dziejów tajnej Organizacji Nauczycielskiej powiatu przeworskiego" można dowiedzieć się, że w latach wojny powstały Gminne Komisje Oświaty i Kultury z Przewodniczącym Komisji. Wieś Gorzyce należała do Komisji tryńcza z przewodniczącą Bogumiłą Wichter. Jako lokalne, uczelnie konjspiracyjne najczęściej wymieniane są okoliczne lasy. Do TON - u należeli tacy nauczyciele jak Zbigniew Martynowski, Mieczysław Slęk, Memerowicz, Edmund Dąbrowski.
   Dla społeczności wsi zapisał się chlubnie Tomasz Szerszeń urodzony 18 grudnia 1887 roku w Izdebkach (powiat brzozowski) w rodzinie chłopskiej. Po ukończeniu sześciu klas szkoły powszechnej rozpoczął naukę w seminarium nauczycielskim w Krośnie. W 1907 roku otrzymał świadectwo dojrzałości, a potem pierwszą posadę nauczycielską w Gaci - (powiat przeworski. Pracował kolejno w Głogowcu, Mirocinie, Gorzycach. II wojna światowa zastała go w Ostrowie jako kierownika szkoły powszechnej, gdzie przeniósł się w 1938 roku. Po wojnie był kierownikiem szkoły w Jagielle, a następnie w Gorzycach, gdzie po 46 latach pracy nauczycielskiej zmarł.
   W roku 1947, dzięki staraniom Tomasza Szerszenia, adaptowano dla potrzeb szkoły barak poniemiecki. Drugi z nich przeznaczono na kościół rzymskokatolicki. Powstała w ten sposób szkoła składająca się z sześciu izb lekcyjnych, kancelarii, małego pokoju nauczycielskiego oraz dwóch mieszkań funkcjonalnych. Początkowo budynek szkoły oświetlany był prądem elektrycznym dostarczanym z pobliskiego młyna. Taka sytuacja istniała do roku 1964, kiedy to Gorzyce zostały zelektryfikowane. W 1964 roku z inicjatywy społeczeństwa wsi, rozpoczęto budowę nowej szkoły.
   Równocześnie z budową szkoły prowadzono prace przy budowie domu nauczycielskiego. 22 lipca 1965 roku nastąpiło uroczyste oddanie szkoły do użytku. Nowy budynek składał się z ośmiu izb lekcyjnych, niewielkiej sali gimnastycznej, pomieszczenia dla biblioteki szkolnej, kancelarii i pokoju nauczycielskiego.    W następnych latach rosła liczba dzieci pobierających naukę w szkole podstawowej. Z powodu braku pomieszczeń dydaktycznych i konieczności prowadzenia nauki na dwie zmiany, społeczeństwo Gorzyc powzięło decyzję o rozbudowie budynku. Uroczystość oficjalnego oddania do użytku nowej części szkoły miała miejsce 9 października 1997 roku. Poświęcenia obiektu dokonał ksiądz biskup Stefan Moskwa. W roku 1997 cały budynek szkoły poddany został kapitalnemu remontowi.    12 marca 1999 roku uchwałą Rady Gminy w Tryńczy zostało założone z dniem 1 września 1999 roku Publiczne Gimnazjum w Gorzycach. Obwód obejmuje wsie: Gorzyce, Jagiełłę i Wólkę Ogryzkową. Dyrektorem nowo powstałej szkoły zostaje dotychczasowy dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej Andrzej Swatek. Natomiast dyrektorem Szkoły Podstawowej jest Zofia Czerwonka, zaś zastępcą dyrektora Halina Swatek.

Godło
Godło
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Losowa fotografia
Użytkowników Online
Gości Online: 2
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanch Uzytkowników: 2
Nieaktywowany Użytkownik: 0
Najnowszy Użytkownik: peryskop